Darmowe zdjęcia stockowe – 15 najlepszych stron z darmowymi zdjęciami

Robienie zdjęć, to wbrew pozorom, nie taka prosta sprawa. Liczy się tutaj sprzęt, umiejętności, ale też wolny czas na tworzenie sesji. Nie każda sceneria nadaje się też do fotografowania. Rozwiązaniem w tym przypadku są zdjęcia z Internetu, które można w sposób darmowy wykorzystać. Tylko co ważne, nie wszystkie zdjęcia za darmo można wykorzystać w dowolny sposób! Duże znaczenie mają tutaj prawa autorskie oraz licencje, jakimi objęte są fotografie. Co warto wiedzieć o zdjęciach stockowych do wykorzystania za darmo? I czego lepiej unikać? Poniżej odpowiedzi na te pytania.

Darmowe zdjęcia stockowe

Darmowe zdjęcia stockowe w sieci potrafią pozytywnie zaskoczyć pod względem ich mnogości, jakości i oryginalności. Tak szeroki wachlarz darmowych fotografii z różnych dziedzin, nie tylko sprzyja zaspokojeniu naszych potrzeb, ale też sprawia, że z powodzeniem może być wykorzystywane przez profesjonalistów. Wystarczy tylko umiejętnie dotrzeć do darmowych zdjęć stockowych i mieć pewne pojęcie, w jakich sytuacjach można wykorzystać konkretną, interesującą nas fotografie. Dlatego też, ze zdjęć z darmowych banków zdjęć nie korzystają tylko amatorzy. Przeciwnie, z powodzeniem wykorzystywane są one przez w social mediach, prezentacjach, zdobią też treści blogerów, używane są przez portale internetowe, ale też sięgają po nie agencje reklamowe czy firmy w ramach komercyjnego użycia.

Zdjęcia to autorskie dzieło, dlatego z założenia są one chronione autorskim prawem. Oznacza to, że każdy twórca fotografii może skutecznie dochodzić swoich praw i przeciwdziałać nielegalnemu użytkowi. Szczególnie dotyczy do komercyjnego wykorzystania, na przykład, gdy jakaś firma użyje zdjęcia do promocji swoich produktów czy usług. To wszystko może skończyć się nawet na drodze sądowej! Oprócz prawa autorskiego warto też spojrzeć na aspekt moralny – wykorzystanie czyjegoś dzieła, w tym przypadku zdjęcia, to po prostu kradzież.

Jak korzystać ze zdjęć za darmo?

Na szczęście istnieją specjalne licencje, dzięki którym można skorzystać z fotografii w sieci bezpłatnie. Darmowe obrazy do pobrania powinny mieć oznaczenie licencji Creative Commons Zero. To najbardziej liberalna licencja względem użytkowania fotografii – zdjęcia CCZ możemy używać także w komercyjnych projektach i to bez oznaczania autora.

Inną, choć nieco bardziej restrykcyjną licencją jest po prostu Creative Commons. Zdjęcia te mają jednak kilka wymogów co do użytku – zwykle jest to oznaczenie autora i typu licencji. Nie zawsze też można wykorzystać fotografie na tej licencji w celach zarobkowych.

Ciekawą alternatywą jest też domena publiczna, która zawiera dzieła, w tym też właśnie fotografie. W tym przypadku, prawa autorskie majątkowe mogły wygasnąć albo też nie obowiązywały. Co jednak jest ważne w przypadku domeny publicznej? Oznaczenie autorstwa jest obowiązujące i kluczowe.

Najlepsze stocki z darmowymi zdjęciami

Poniżej znajdziesz popularne portale z darmowymi zdjęciami, gdzie większość zdjęć udostępniane są na licencji Creative Commons Zero, co daje nam swobodę w ich wykorzystaniu.

 1. Pixabay
 2. Unsplash
 3. Pexels
 4. Gratisography
 5. Pixino
 6. SplitShire
 7. StockSnap.io
 8. Magdalaine
 9. LibreShot
 10. Kaboompics
 11. StartupStockPhotos
 12. Flickr
 13. Foter
 14. 500px
 15. FreePik
5/5 - (22)